Ostatnie Newsy: Koniec działalności SML / NABÓR NA STANOWISKO MECHANIKA LOTNICZEGO / Walne Zebranie / uchwała nr.1 Zarządu SML / Walne Zebranie Wyborcze / walne zgromadzenie / praca dla B1 B737NG w Niemczech / SZKOLENIE NA Q400 / LWS-6 "Żubr" artykuł dr pil. Jakub Marszałkiewicz /
KSIĄŻKA MECHANIKA LOTNICZEGO

Dodatkowy obowiązek, czy dbałość o własne interesy? Wielkie było moje zdziwienie, kiedy na początku swojej pracy w lotnictwie usłyszałem, iż jako praktykujący mechanik nie muszę prowadzić dziennika praktyk. Było to dla mnie o tyle dziwne, iż Urząd Lotnictwa Cywilnego zawsze chce mieć wszystko na papierze w najdrobniejszych szczegółach, z jak największą ilością stempli. A to właśnie tam miałem się w przyszłości ubiegać o Licencję Mechanika Lotniczego. Doświadczeni koledzy wyjaśnili mi, że gdy przyjdzie właściwa pora z sekretariatu dostanę odpowiednie "kwity", z którymi stanę przed szanowną komisją egzaminacyjną z ULC-u.

W piątym wieku p.n.e. niejaki Heraklit z Efezu stworzył teorię zmienności, do której cały świat się dostosował. Pomijając kobiety, najlepszym tego przykładem jest urząd z ulicy Żelaznej. Kiedy po trzech latach ciężkiej, sumiennej praktyki zapragnąłem otrzymać licencję, okazało się, iż już nie ma komisji, nie ma już licencji ICAO. Teraz mamy są „PARTy”, a co za tym idzie, nowe tomy nowych przepisów, również dotyczących licencjonowania personelu technicznego. Nie wystarczy już zaświadczenie z sekretariatu, potrzebna jest szczegółowa dokumentacja przebiegu praktyki. Potrzebna jest Książki Mechanika Lotniczego.

No i tu mamy problem, ponieważ przepisy i wytyczne nie precyzowały dokumentów zaświadczających o praktyce. Prowadzenie Książki Mechanika jest nieobowiązkowe, na dodatek nie było ustalonego wzoru takowej książki. Wielu z moich kolegów opracowało samemu, dostosowane do swych potrzeb, dokumenty. Są również tacy, którzy będąc na kontraktach w Anglii zakupili obowiązujące tam książki CAP 741 i korzystają z nich w kraju. Niestety oba te rozwiązania nie są najlepsze. To pierwsze często nie zawiera wielu danych, a to drugie, z importu, nie do końca sprawdza się w krajowych realiach.

Na wiosnę 2008 roku pojawiło się jednak światełko w tunelu. Stowarzyszenie Mechaników Lotniczych wyszło z inicjatywą społeczną i przy konsultacji z ULC zajęło się stworzeniem projektu KML. Uniwersalnej dla całego środowiska lotniczego, zarówno GA, jak i linii lotniczych, zrozumiałej i akceptowanej w całej Unii Europejskiej. Celowo nie używam tu słowa dokument, gdyż jednym z założeń było by takowa książka stanowiła pomoc dla urzędu przy wydawaniu licencji. Ma ona być również pomocna przy ocenie danego mechanika przez pracodawcę. Ciężko jest udowodnić, starając się o podwyżkę czy nową pracę, że na danym stanowisku robiliśmy czynności bardziej ambitne i odpowiedzialne niż czyszczenie instalacji wodnej lub zlewanie odstojów.

Oceniając pilota bierzemy pod uwagę przede wszystkim jego nalot, który w czytelny sposób udokumentowany ma w swej książce pilota. A jak ocenić mechanika? Znam wiele opinii krytycznych, że to niepotrzebny, dodatkowy obowiązek, dodatkowa biurokracja itp. Najczęściej są to opinie głoszone przez starszych mechaników, zwłaszcza tych z ugruntowaną pozycją i emeryturą bliższą niż dalszą. Ale co jeśli pracodawca, zwłaszcza dziś, kiedy sytuacja ekonomiczna jest mało stabilna, a paliwo drogie, stwierdzi, że taniej jest postawić samolot pod płotem niż nim latać? Co jeżeli okaże się, że nasze stanowisko ma być zredukowane? Samo świadectwo pracy może nie wystarczyć, zwłaszcza że wielu pracodawców żąda potwierdzenia praktyki na danym typie samolotu z okresu ostatnich 24 miesięcy. Ilu z nas było w sytuacji, kiedy staraliśmy się o nowy wpis do licencji, a urzędnik twierdził, że przedstawiamy niewystarczające dokumenty lub w załączniku nie ma szczegółowego zakresu praktyk wymaganych przepisami?

Między innymi dlatego warto jest prowadzić Książkę Mechanika Lotniczego, więc jako środowisko mechaników powinniśmy o nią zabiegać – jej istnienie jest w naszym interesie.

W dniu 06 listopada 2008 roku Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego wprowadził do stosowania Książkę Mechanika Lotniczego (KML) jako Załącznik do Wytycznych Nr 11!!! Wszystkich zainteresowanych odsyłam na stronę www.ulc.gov.pl. Znajdują się tam dokładne informacje na temat nowego zarządzenia i KML, która jest milowym krokiem w środowisku techniki lotniczej.

Kamil Iwankiewicz (Przegląd Lotniczy AR 03/2009)

SML doprowadziło finalnie do wydruku KSIĽŻKI MECHANIKA LOTNICZEGO którą można nabyć w naszym sklepiku internetowym. PRZEJDŹ DO SKLEPU INTERNETOWEGO SML ABY ZOBACZYĆ KSIĄŻKĘ MECHANIKA LOTNICZEGO.

ABY POBRAĆ WZÓR UZUPEŁNIANIA K.M.L. NACIŚNIJ NA OBRAZEK

REKLAMA:
Copyright © 2007 www.smlpoland.eu All rights reserved.
Designe by Air Production
Firefox 3